Παπαχαραλάμπους Νικόλαος
Θέση: Mέλος ΣΕΠ στη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου
  • Διεύθυνση Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων
    Ρίο 265 04

Ο Νικόλαος Παπαχαραλάμπους διδάσκει ως μέλος ΣΕΠ στη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου στο γνωστικό πεδίο της διοίκησης. Είναι πτυχιούχος του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών, με μεταπτυχιακές σπουδές στις Νέες Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΜΒΑ). Έλαβε Διδακτορικό δίπλωμα στην Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη και την Οργανωσιακή Συμπεριφορά από το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών. Έχει πραγματοποιήσει παρουσιάσεις σε διεθνή και ελληνικά συνέδρια και το δημοσιευμένο έργο του περιλαμβάνει άρθρα σε έγκριτα διεθνή επιστημονικά περιοδικά όπως το Human Resource Development Quarterly και το Journal of Business & Industrial Marketing. Συμμετέχει σε διεθνή ερευνητικά προγράμματα μέσω του Πανεπιστημίου Πατρών, ενώ έχει εργαστεί επί σειρά ετών σε διάφορες διοικητικές θέσεις ευθύνης κυρίως στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Τα τρέχοντα επιστημονικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην εταιρική κοινωνική ευθύνη, το μάρκετινγκ και την στρατηγική ανάπτυξη των επιχειρήσεων.