Δρ. Παπαχαραλάμπους Νικόλαος
Θέση: Διδάκτορας στην Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη και την Οργανωσιακή Συμπεριφορά
  • Διεύθυνση Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων
    Ρίο 265 04

Ο Δρ. Παπαχαραλάμπους Νικόλαος ειδικεύεται στο γνωστικό πεδίο της Διοίκησης Επιχειρήσεων και κατέχει διδακτορικό δίπλωμα στην Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη και την Οργανωσιακή Συμπεριφορά. Από το 2021 διδάσκει στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών "Διοίκηση Αθλητισμού" της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Παράλληλα διδάσκει στα μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστημίου Πατρών "Λογιστική στο Σύγχρονο Περιβάλλον Διοίκησης" (Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων) και "Διοίκηση Τουριστικών Προορισμών & Επιχειρήσεων" (Τμήμα Διοίκησης Τουρισμού). Είναι επίσης καθηγητής οικονομίας και στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, διδάσκοντας σε σχολεία της πόλης της Πάτρας και της ευρύτερης περιοχής της Δυτικής Ελλάδας. Επί σειρά ετών εργάστηκε ως μέλος ερευνητικής ομάδας του Πανεπιστημίου Πατρών με συμμετοχή σε διεθνή προγράμματα Erasmus+ για την στήριξη της εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας, του αθλητισμού, της κοινωνικής ένταξης, της πράσινης και ψηφιακής μετάβασης, καθώς και της προώθησης της συμμετοχής των νέων στον δημοκρατικό βίο. Το δημοσιευμένο έργο του περιλαμβάνει άρθρα σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά όπως το Human Resource Development Quarterly και το Journal of Business & Industrial Marketing, ενώ έχει πραγματοποιήσει παρουσιάσεις σε διεθνή και ελληνικά συνέδρια. Κατά το παρελθόν έχει απασχοληθεί και σε διάφορες διοικητικές θέσεις, κυρίως στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Εκτός από τις επαγγελματικές του επιδιώξεις, έχει προσφέρει εθελοντικά ως συντονιστής σε σεμινάρια μεταπτυχιακών φοιτητών της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας. Τα τρέχοντα επιστημονικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στην Εκπαίδευση, την Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη, την Στρατηγική Ανάπτυξη των Επιχειρήσεων και την Διοίκηση στον Αθλητισμό.