Παράσχη Ελένη
Θέση: Στέλεχος Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας με ειδίκευση στο Airport Performance Management

Η κα Ελένη Παρασκευή Παράσχη είναι πτυχιούχος της Σχολής Θετικών Επιστημών Πανεπιστημίου Κρήτης, κάτοχος MBA και Διδακτορικού τίτλου σπουδών από το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Πανεπιστημίου Πατρών. Υπηρετεί ως στέλεχος της ελληνικής Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας με επιχειρησιακά καθήκοντα στο airport performance management, aviation safety and security, emergency and crisis management, ενώ διαθέτει μακρά επαγγελματική εμπειρία σε διοικητικές θέσεις του δημοσίου τομέα. Έχει διδάξει ως εξωτερικός συνεργάτης στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, στο Τμήμα Τουρισμού και στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Πανεπιστημίου Πατρών. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην ανάπτυξη ολιστικών μοντέλων μέτρησης απόδοσης και άρθρα της έχουν δημοσιευτεί σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά, όπως το Tourism Management, το Economic and Industrial Democracy, το Transport Policy, κ.α.

Mrs Elen Paraskevi Paraschi holds a BSs, an MBA and a PhD in Business Administration. She is an officer in the Hellenic Civil Aviation Authority (HCAA) with duties on airport performance management, aviation safety and security, emergency and crisis management. She has been a Collaborating Academic Staff Member at the Hellenic Open University, the Department of Tourism Management and the Department of Business Administration at the University of Patras. Her research interests include the development of holistic performance measurement models and her articles have been published in prestigious academic journals (Tourism Management, Economic and Industrial Democracy, Transport Policy, etc.)