Σαρηγιαννίδης Χρήστος
Θέση: Διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας χρηματοοικονομικών συμβούλων και συμβούλων βιωσιμότητας, “ECO ANGELS HELLAS
  • Διεύθυνση Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων
    Ρίο 265 04

Ο Χρήστος Σαρηγιαννίδης γεννήθηκε και ζει στην Ελευσίνα. Είναι πτυχιούχος της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Αθηνών (νυν Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής), με ειδίκευση στη Λογιστική. Έχει μεταπτυχιακό δίπλωμα, (master's degree), στη Διοίκηση και Διασφάλιση Ποιότητας, από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Ελλάδας. Έχει ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Πληροφορικής και Διοίκησης , στο Ανώτατο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πειραιά, (νυν Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής), σε συνεργασία με το Paisley University. Είναι υποψήφιος διδάκτορας και ερευνητής στον τομέα της Περιβαλλοντικής Διοικητικής Λογιστικής, στο τμήμα Διοίκησης του Πανεπιστημίου Πατρών. Είναι κάτοχος αδείας Λογιστή Φοροτεχνικού Α΄ τάξης. Έχει μακρόχρονη εργασιακή εμπειρία ως υπεύθυνος λογιστηρίων, βιομηχανικών, εμπορικών, τουριστικών επιχειρήσεων και μη κερδοσκοπικών οργανισμών. Είναι επικεφαλής γραφείου οργανώσεως και διοικήσεως επιχειρήσεων. Είναι ιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας χρηματοοικονομικών συμβούλων και συμβούλων βιωσιμότητας, “ECO ANGELS HELLAS ”. Είναι κάτοχος Άδειας Εφοριακού Α’ Τάξης. Έχει διδάξει μαθήματα Εφαρμοσμένης Λογιστικής και Φορολογίας στο Τμήμα Λογιστικής του Ανωτάτου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Πειραιά και Αθήνας, (νυν Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής). Έχει διατελέσει τακτικός εισηγητής, στο Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (ΕΚΔΔΑ). Στα πλαίσια της ερευνητικής του δραστηριότητας έχει δημοσιεύσει επιστημονικές και ερευνητικές εργασίες στον τομέα της Κοστολόγησης και της Περιβαλλοντικής Διοικητικής Λογιστικής. Είναι ιδρυτικό μέλος και έχει διατελέσει πρόεδρος του Συλλόγου Πτυχιούχων Εφαρμοσμένης Λογιστικής Επιστήμης. -Είναι μέλος, του Κέντρου Έρευνας Κοινωνικής & Περιβαλλοντικής Λογιστικής (CSEAR) - Είναι μέλος του Δικτύου Περιβαλλοντικής Διοικητικής Λογιστικής και Αειφορίας (EMAN).