Μενεξιάδης Μάριος
Θέση: Δ/ντής Εσωτερικού Ελέγχου του Ομίλου της Aegean

Ο Δρ. Μάριος Μενεξιάδης είναι οικονομολόγος με ειδίκευση στον Εσωτερικό Έλεγχο. Έχει διατελέσει για σειρά ετών ως Διευθυντής Εσωτερικού Ελέγχου εισηγμένων ομίλων στο Χρηματιστήριο Αθηνών και κατέχει τη θέση του Διευθυντή Εσωτερικού Ελέγχου και Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων του Ομίλου Αεροπορίας Αιγαίου. Πριν από την ένταξή του στην αεροπορική βιομηχανία το 2009, προσέφερε τις υπηρεσίες του ως Διευθυντής Εσωτερικού Ελέγχου στη βιομηχανία χημικών και τροφίμων και ποτών, ενώ η επαγγελματική του καριέρα ξεκίνησε στις "Big 5" (Andersen & PwC).

Προσφέρει τις υπηρεσίες και την τεχνογνωσία του ως Πρόεδρος Επιτροπών Ελέγχου Διοικητικών Συμβουλίων και έχει διατελέσει μέλος της Επιτροπής Ελέγχου του Ελληνικού Ινστιτούτου Εσωτερικών Ελεγκτών. Παράλληλα είναι Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου και Πρόεδρος της Επιτροπής Εκπαίδευσης του Association of Certified Public Accountants International (ACPAI), εκπροσωπώντας τις χώρες της Μεσογείου και της Βαλκανικής.

Ο Δρ. Μάριος Μενεξιάδης είναι συνεργάτης σε σειρά Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Πανεπιστημίου Πειραιώς, του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και συγγραφέας του βιβλίου «Εσωτερικός Έλεγχος» από τις εκδόσεις Rosili.

Είναι κάτοχος μεταδιδακτορικού και PhD στον τομέα του Εσωτερικού Ελέγχου και Βέλτιστων Πρακτικών από το ΕΚΠΑ, MSc στον τομέα του Εσωτερικού Ελέγχου από το City University και MAcc στη Διεθνή Λογιστική και Χρηματοοικονομική από το Glasgow University. Είναι fellow CPA member από τον ACPAI και fellow member από το AICPA.

Dr. Marios Menexiadis is an economist with specialization in Internal Audit. He is the Group Internal Audit Director and Data Protection Officer of Aegean Airlines. Prior to joining the aviation industry in 2009, he offered his services as Director of Internal Audit in the chemical as well as food and beverage industry, while his professional career started within the "Big 5" (Andersen & PwC). He offers his expertise as Chairman of Audit Committees of BoDs and has been member of the Audit Committee of the Hellenic Institute of Internal Auditors. In parallel, he is a Senior Council Member and Chairman of the Educational Committee at the Association of Certified Public Accountants International (ACPAI). Dr. Marios Menexiadis is an affiliate professor on a series of postgraduate programs and a co-author of the book "Internal Audit" published by Rosili Publications. He holds a Post Doctorate research degree from the National and Kapodistrian University of Athens (NKUA), a PhD degree in Internal Audit and Best Practices from NKUA, an MSc in Internal Audit from City University and a MAcc in International Accounting and Financial Management from Glasgow University. He is a fellow CPA member from ACPAI and a fellow member from AICPA. In parallel, he has been awarded the professional titles of CICA and CCS by the US Internal Audit Institution.