Ημερίδες

Ολοκλήρωση ημερίδας με τίτλο «Σύγχρονες προκλήσεις στην αγορά εργασίας των οικονομικών στελεχών»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ημερίδα με τίτλο «Σύγχρονες προκλήσεις στην αγορά εργασίας των οικονομικών στελεχών»

ΠΜΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

Πάτρα, 6 Απριλίου 2024

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) στη Λογιστική στο Σύγχρονο Περιβάλλον Διοίκησης, έχοντας ως θέμα τις "Σύγχρονες προκλήσεις στην αγορά εργασίας των οικονομικών στελεχών". Στην ημερίδα πραγματοποιήθηκαν ενδιαφέρουσες συζητήσεις και ανταλλαγή απόψεων ανάμεσα σε κορυφαία στελέχη της αγοράς και τους συμμετέχοντες.

Στο πλαίσιο της ημερίδας, οι ομιλίες που παρουσιάστηκαν αφορούσαν τις πρόσφατες εξελίξεις σε θέματα εταιρικής πληροφόρησης, ανάπτυξης δεξιοτήτων ανθρώπινου δυναμικού στον τομέα της Λογιστικής αλλά και συμβουλευτικής γύρω από τις μεθόδους εύρεσης εργασίας με επίκεντρο την ποιότητα της καθημερινής ζωής. Σημαντικές συμμετοχές και παρεμβάσεις πραγματοποιήθηκαν από την κα. Αποστολοπούλου Ελίνα, Head of Financial Reporting στην Motor Oil και International Assembly Representative στον ACCA, τον κ. Ράικο Κωνσταντίνο, Ιδρυτή & CEO στην KRS Group, τον κ. Θωμόπουλο Κωνσταντίνο συγγραφέα του 'Get Your First Entry Level Job', και τον Δρ. Λαμπρόπουλο Ιωάννη EMCC Accredited Coach/Mentor.

Μεγάλος αριθμός  συμμετεχόντων παρακολούθησε την ημερίδα, τόσο από κοντά όσο και διαδικτυακά,
καταδεικνύοντας το ενδιαφέρον και τη σημασία που αποδίδεται σε
αυτού του είδους τις συναντήσεις.

Ο καθηγητής κ. Γεωργόπουλος Αντώνιος, διδάσκων του ΠΜΣ και του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών, τόνισε: " Με αυτή την ημερίδα, η οποία είναι η 5η συνεχής από την ίδρυση του ΠΜΣ το 2021, επιθυμούμε να επικοινωνήσουμε την πεμπτουσία του μεταπτυχιακού προγράμματος, που αποτελεί τη διασύνδεση του ακαδημαϊκού κόσμου με τον επιχειρηματικό. Συγκεκριμένα, φιλοξενούμε στελέχη εταιρειών οι οποίοι μοιράζονται προσωπικά βιώματα και εμπειρίες και παρουσιάζουν κρίσιμες πτυχές των επαγγελματικών τους προκλήσεων ".

Ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης  Επιχειρήσεων, κ. Αγγελόπουλος Ελευθέριος, μαζί με τον κ. Γεωργόπουλο συνέβαλαν στον συντονισμό της Ημερίδας, ενισχύοντας έτσι το επιστημονικό και οργανωτικό της επίπεδο.
Η επιτυχημένη ολοκλήρωση της ημερίδας αποτελεί ένα σημαντικό βήμα για το ΠΜΣ Λογιστικής στο Σύγχρονο Περιβάλλον Διοίκησης, ενισχύοντας τη δέσμευσή του για τη  σύνδεση των υποψηφίων με τους επαγγελματίες της αγοράς και τους δημόσιους φορείς.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Ιστοσελίδα: https://mscaccount.bma.upatras.gr/el/
Email: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Εικόνα 2
Από τα δεξιά προς τα αριστερά ο Διευθυντής ΠΜΣ αναπληρωτής καθηγητής κ. Τσαγκανός Α., ο καθηγητής κ. Γεωργόπουλος Α., ο κ. Ράικος Κ., η επίκουρη καθηγήτρια κα Τσενέ Χρ., η Δρ. Παράσχη Ελένη, ο κ. Θωμόπουλος Κ., ο Δρ. Λαμπρόπουλος Ι.. ο αναπληρωτής καθηγητής Αγγελόπουλος Ε., ο Δρ. Παπαχαραλάμπους Ν., ο κ. Σωτηρόπουλος Γ. και η Δρ. Καλογερά Μαρία.
Εικόνα 3
Εικόνα 4